Share

Fornir kamienny

Mam słabość do kamienia we wnętrzach! Bardzo elegancki, dekoracyjny i wytrzymały. Niestety, również dość drogi i trudny w montażu. Na szczęście od jakiegoś czasu jest dostępna alternatywa dla grubych (1-1,5 cm) płyt – jest to fornir kamienny, czyli plastry (1-2 mm) łupku lub piaskowca naklejone na elastyczne podłoże z włókna szklanego. Całość ma zaledwie 3 mm grubości! Jest to o tyle rewolucyjne rozwiązanie, że ze względu na niską wagę kamienne arkusze mogą trafić na miejsca do tej pory niedostępne, jak choćby: płyty kartonowo-gipsowe, meble, drzwi czy nawet stare płytki ceramiczne. Mogą one być także wyginane i przyklejane do powierzchni zaokrąglonych. Dają więc ogromne pole manewru przy projektowaniu wnętrz.

fornir kamienny

Jak z tego korzystam? Dla mnie fornir kamienny to możliwość nadania niezwykłego charakteru ścianie i skoncentrowaniu na niej uwagi. Każda tafla jest wyjątkowa, ma inny wzór, dlatego wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru, a właścicielowi daje świadomość oryginalności. Plastry, chociaż cieniutkie, tworzą taki sam efekt, jak kamień układany z grubszych płyt. Dają poczucie stabilności i wytrzymałości, dodając przestrzeni mieszkalnej charakteru.

04

Tworząc projekt powyższego wnętrza chciałam nadać przestrzeni charakter naturalny. Kamień jest elementem bardzo silnie przywołującym skojarzenie z przyrodą, a gładka struktura kamiennych fornirów może przywoływać skojarzenia skał ugładzony przez lodowiec. Równocześnie taka wygładzona połyskująca powierzchnia rozświetla pomieszczenie i jest powiewem współczesnych rozwiązań, odpowiednich do nowoczesnych wnętrz.

05 (1)

Naturalnie, trzeba też uważać, by kamień nie przytłoczył wnętrza. Na tym polega moja praca – dbam nie tylko o dobranie koloru poduszek, jak niektórzy ironizują, ale przede wszystkim o odpowiednie zbalansowanie we wnętrzu wybranych elementów. Kiedy ściana staje się tematem, zazwyczaj musimy zrezygnować z nadmiaru innych dekoracji.movie The Great Wall

02 (1)

Kamień jest elementem, który wplatam w swoje projekty bardzo chętnie. Z nim wnętrze jest eleganckie, dystyngowane, ponadczasowe i naturalne. Dzięki fornirowi kamiennemu, użycie kamienia we wnętrzu jest prostsze i łatwiej dostępne.

A jak Wam się podoba to rozwiązanie? Czy chcielibyście zastosować je w swoim domu?


Comments are closed.